6 Aralık 2012 Perşembe

Windows 8 Alsak mı Almasak mı?


Microsoft bizlere büyük bir değişimle yakın bir zaman önce Windows 8 sürümünü tanıttı ve satışa çıkardı.Yeni aldığım Lenovo z580 laptobumda w7 home basic sürümü yüklü gelmesine karşı bende Windows 8 Pro sürümünü kampanya fiyatı ile 29tl’ye paypaldan satın alarak yükselttim.
Şimdilerde bir çok kişi alsak mı almasak mı diye düşünürken kullanan birisi olarak bu yazıyı yazarak karar vermelerine yardımcı olmak istedim.Evet Windows’un eski sürümünden vazgeçelim mi yoksa gerek yok halimden memnunum diyelim mi buna karar verelim.
Öncelikle şunu kendinize sorun.Yeniliklere açık birisimiyim? Bu sorunun cevabı evetse kesinlikle Windows 8 sürümüne geçmelisiniz diyebilirim.Her ne kadar olumsuz düşünceli insanlar çok görünsede Metro arayüzü dışında pekte alışamayacağınız bir durum yok ortada.Hatta iyi yanlarıda var.Eğer cevabınız hayır ise karamsar durumdasınız demektir.Bu yazıyı okuyorsanız kesinlikle yazı bitince nereden alınıyordu diye bakacaksınız :)

Hız

Windows 8′in açılış hızını gördüğünüzde inanın gözlerinize inanamayacaksınız.Arkadaş bu kadar mı hızlı açılır bu kadar mı seri olur denemeden göremezsiniz.Pencere geçişleride keza aynı şekilde oldukça seri.

Metro Arayüzü

Başlat menüsü yerine geçen bu arayüzü telefon yada tabletlerdeki menü alanına benzetebiliriz.İstediğiniz gibi düzenleyebilir kaldırabilirsiniz.

Açık Uygulamalar

Yeni arayüzle açık olan uygulamalar arasında muazzam bir şekilde hızlı geçişler yapabilirsiniz.Ayrıca klavyede windows tuşuna bastığınızda Metro arayüze geçebilir tekrar bastığınızda önceki ekrana dönebilirsiniz.

Uygulama Mağazası

Şu an uygulama mağazasında fazla uygulama maalesef yok ama gün gün artacağını hep birlikte göreceğimize eminim.Android yada App markette gördüğünüz bilgisayarda da olsaydı iyiydi dediğiniz uygulamalarda geleceğini söyleyebilirim.

Entegre Yazılımlar

Windows 8 Pro ile birlikte Haritalar,Hava Durumu,Mesajlaşma,Posta,Kişiler,SkyDrive,Kamera .. gibi uygulamalar hazır geliyor.E-Posta hesaplarınızı tanımladığınızda hesabınızdaki kişilerinizi Kişiler uygulamasında görebilir, Facebook entegresi ile Mesajlaşma alanından sohbet edebilirsiniz.Harita ve hava durumu bing altyapısını kullandığınıda belirteyim.

Son Cümleler

Windows 8 ile masaüstünüzde değişen birşey yok bunu bilin.Metro arayüzü başlat menüsünden bana göre daha kullanışlı.Hızını öve öve bitiremem ki zaten öncelikli geçiş sebebim buydu.Eğer korsan yazılım kullanıyorsanız ya da Windows 7 Home ve altı bir sürüm kullanıyorsanız gözünüz kapalı geçmenizi tavsiye ederim.31 Ocak tarihine kadar kampanyalı fiyattan mutlaka yararlanmaya çalışın.Kullanmasanız bile ileride lazım olur diyerekten Media Center özelliğinide ücretsiz edinin.Geç kalmayın..!

Sonuç

Daha hızlı, daha güncel, daha kullanışlı ve daha ucuz bir windows deneyimi için kullanmasanız bile ilerisi için 1 tane edinin.Yükseltme yardımcısını kullanarak uyumluluk sihirbazını başlatın ve bilgisayarınızda nelerin uyumsuz olduğunu tesbit edin.Sonuçları araştırarak giderebilinecek şeyler mi kontrol edin.Mesela lenovo z580′de kullanılamayan uygulamalar var fan ayarı, yedekleme gibi.Ama bu demek değildir ki ileride çözülmeyecek.Böyle düşünürseniz zaten sonraki adıma geçmeye hazırsınız demektir.

Windows 8 Uyumlu Programlara Buradan Bakabilirsiniz

[sari]Youtube üzerinden Windows 8 inceleme yazarak Türkçe anlatımlara bakabilirsiniz.[/sari]

Windows 8 Pro’yu Satın Alın

Evet şimdi almaya karar verdiyseniz BURADAN 79TL karşılığında Pro’yu indirin bağlantısına tıklayın ve dosyayı indirip çalıştırın.Kampanya kodunuz varsa 29TL paypal yada kredi kartı aracılığı ile ödemenizi yapıyorsunuz ve lisans keyi mail olarak size gönderiliyor.Ardından Windows 8′i indiriyorsunuz.Eğer çevrenizden bulabiliyorsanız size sadece lisans anahtarı yetiyor.Kurulum başlangıcında sizden girmenizi istiyor.

Media Center paketine ücretsiz sahip olun

Evet telif hakları nedeni ile Windows Media Center ücretli olarak sunuluyor.Fakat 31 Ocak 2013 tarihine kadar bu paketi Windows Pro sahipleri ücretsiz olarak alabiliyor.Bunun için de BURADAN mail adresinizi bırakıyorsunuz.24 saat içerisinde lisans anahtarı ve nasıl yükleyeceğiniz konusunda bilgilendirme maili gönderiyorlar.
Uzun ve inceleme yazılarında ne kadar beceriksiz olduğumu şimdi deneyerek anladım.Yazı içinde hatalarım için özür dilerim elimden gelen buydu yapacak birşey yok, Hayırlı Olsun :)
BANA SORARSANIZ HER ZAMAN XP DERİM .D