3 Aralık 2012 Pazartesi

Notebook ve Laptop Bios Şifresini Sıfırlama


Notebook ve Laptop Bios Şifresini SıfırlamaUnutulmuş bir bios şifresini sıfırlama işlemi, laptoplarda masaüstü bilgisayarlara göre daha da zordur. Notebook üreticileri bios şifre sıfırlama işlemini, laptopların taşınabilir cihazlar olduğundan çalınma durumu göz önüne olarak masaüstü bilgisayarlara göre daha da karmaşıklaştırmışlardır.
Bu makalede bahsedilen bios şifre sıfırlama işlemlerine başlamadan önce tüm sorumluluğun size ait olduğunu hatırlamanızda, bu tür işlemlerde en ufak bir hatada laptoplarınıza kalıcı zarar gelebileceğini bilmenizde fayda vardır.
Biosa konulan şifreler çeşidine ve yetkilendirmelerine göre yapacağımız işlemleri kısıtlarlar. Bu şifreleri unutmamız halinde ise bazıları sadece bios ekranına girmemize yasaklarken, bazılarıda işletim sistemine geçmeden ekrana gelerek bilgisayarları çalışamaz hale getirebilirler. Bu şifreleri sıfırlama ve kaldırma işlemlerini sıralamak istersek :
1) BIOS üreticisinin standart Şifresi ile laptop bios şifresi sıfırlama
2) Yazılım ile notebook bios şifresi resetleme
3) Donanım ile laptop bios reset
4) Laptop üreticisinin çözüm metodlarıyla
 laptop bios şifresi sıfırlama
1) BIOS üreticisinin standart Şifreleri ile Sıfırlama Laptop Bios Şifresi Sıfırlama :

Bir çok bios üreticisi bu tür durumlara karşın ürettikleri bioslarda standart bir şifre kullanarak kullanıcılarının bu tür olaylarda bios şifresini sıfırlamaya olanak tanır. Bu şifreler üreticilerin ürettikleri bioslara göre farklılık gösterebilir. Aşağıda ki listede bazı bios üretici markalarının standart sıfırlama şifreleri vardır. Sizde biosunuzun markasına göre bu şifreleri deneyebilirsiniz.

Önemli NOT : Bazı Bios Şifreleme sistemleri sadece 3 şifre girme hakkı tanırlar ve bu 3 şifre girme işleminden sonra sistemi tamamen kitlerler. Böyle bir olayla karşılaşmak istemiyorsanız bu işleme başlamadan önce ilk olarak anakartınızın üreticisinin manuelini okuyun.
AMI Bios Standart Sıfırlama Şifreleri :

.M.I., AAAMMMIII, AMI?SW , AMI_SW, BIOS, CONDO, HEWITT RAND, LKWPETER, MI ve PASSWORD.
Award Bios Standart Sıfırlama Şifreleri :

Award marka biosların şifreleri 8 basamaktan oluşmaktadır. 1322222, 589589, 589721, 595595, 598598 , ALFAROME, ALLY, ALLy, aLLY, aLLy, aPAf, award, AWARD PW, AWARD SW, AWARD?SW, AWARD_PW, AWARD_SW, AWKWARD, awkward, BIOSTAR, CONCAT, CONDO, Condo, condo, d8on, djonet, HLT, J256, J262, j262, j322, j332, J64, KDD, LKWPETER, Lkwpeter, PINT, pint, SER, SKY_FOX, SYXZ, syxz, TTPTHA, ZAAAADA, ZAAADA, ZBAAACA ve ZJAAADC.
Phoenix Bios Standart Sıfırlama Şifreleri : 

BIOS, CMOS, phoenix and PHOENIX.
Diğer Markalar için Bios Standart Sıfırlama Şifreleri :
Marka BIOS Şifresi
VOBIS & IBMmerlin
DellDell
BiostarBiostar
CompaqCompaq
Enoxxo11nE
Epoxcentral
FreetechPosterie
IWilliwill
Jetwayspooml
Packard Bellbell9
QDIQDI
SiemensSKY_FOX
SOYOSY_MB
TMCBIGO
ToshibaToshiba

2) Yazılım İle Bios Şifresi Sıfırlama Notebook Bios Şifresi Sıfırlama :Bütün sistemlerin şifreleri mutlaka bilgisayarın bir yerlerinde muhafaza edilir. Eğer unuttuğunuz bios şifresi laptobınızı açmaya izin veriyorsa, bios şifrenizi öğrenebilirsiniz. Bios şifresinin muhafaza edildiği yeri biliyorsanız burayı sıfırlayabilirsiniz veya bu işlemi yapacak bir program kullanabilirsiniz.
0x371 portundan CMOS bellekteki byte i belirten bir program yazarak unuttuğunuz bios şifresini okuyabilirsiniz. Bu program ile IBM, American Megatrends Inc, Award ve Phoenix marka biosların koyduğunuz şifreleri dos ortamında sıfırlayabilirsiniz.
Bu programla da aşağıdaki marka biosları sıfırlayabilirsiniz :
 • ACER/IBM BIOS
 • AMI BIOS
 • AMI WinBIOS 2.5
 • Award 4.5x/4.6x/6.0
 • Compaq (1992)
 • Compaq (New version)
 • IBM (PS/2, Activa, Thinkpad)
 • Packard Bell
 • Phoenix 1.00.09.AC0 (1994), a486 1.03, 1.04, 1.10 A03, 4.05 rev 1.02.943, 4.06 rev 1.13.1107
 • Phoenix 4 release 6 (User)
 • Gateway Solo - Phoenix 4.0 release 6
 • Toshiba
 • Zenith AMI
Bu iso dosyası ile de başlangıç cd si hazırlayabilirsiniz. Bu cd ile dos ortamında içindeki bios sıfırlama programları ile şifrenizi sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

3) Donanım ile Bios Şifresi Sıfırlama Laptop Bios Reset : 

Eğer laptobınızı açtığınızda bilgisayarınız başlamadan bios ekranında şifre ister şekilde kalıyorsa, şifreyi sıfırlamanın bir yolu da donanım ile sıfırlamaktır. Yukarda da bahsettiğimiz gibi bios şifreleri CMOS belleğinde depolanır. Bu bellek bilgisayar kapatılıp gücü kesildiğinde ufak bir pin sayesinde çalışır. Eğer biz bilgisayarı güçten kesip bu pini de devre dışı bırakabilirsek CMOS belleğinin üzerindeki tüm bilgiler sıfırlanır(bios şifresi dahil). Tabi ki öncelikle bu işlemi gerçekleştirmek için laptobımızın anakartında ki bu CMOS belleğine güç sağlayan pinin enerjisini kesecek doğru jumperları bulmalıyız. Her marka ve modele göre bu jumperların yerleri değişmektedir. Bu yüzden laptobınızın anakartının manuel kitapcığını bulup, cmos pininin jumper yerlerini öğrenmelisiniz. Deminde bahsettiğimiz üzere her laptop üretici firması bios şifre sıfırlama da kendilerine has zorluklar belirlemişlerdir. Kimisi CMOS pinine kısa devre yaptırırken kimisi de jumper veya saat pili gibi bileşenler kullanmışlardır.


Keydisk dos programını deneyin.
Bazı Toshiba laptop modellerinde de laptop açılışında sol shift tuşuna basılı tutarak bios şifre ekranını geçebilirsiniz.
Bazı IBM Aptiva modelleri açılışı sırasında mouse'a devamlı basılarak bios şifre ekranı geçilebilir.
Bu program sayesinde laptobınızın altında bulanan servis nosunu girerek bios master şifrenizi öğrenip sıfırlayabilirsiniz.
Kolay gelsin...